Japan-2

جشن شکوفه های گیلاس بهمن ۱۱, ۱۳۹۴

 

جشن شکوفه های گیلاس که با آغاز فصل بهار و سیزده نوروز ایرانیان رسم همانندی در سراسر ژاپن نیز اجرا می‌شود. رسمی‌ که همانندی فراوانی با رسم کهن سیزده بدر دارد که امروزه بدان روز طبیعت می‌گویند.دولت ژاپن پازدهم مارس تا پانزدهم آوریل هر سال را “جشن شکوفه های گیلاس” نامگذاری کرده است .و مردم ژاپن رسم دارند در این مدت، با همه اعضای خانواده برای تماشای جشن شکوفه های گیلاس به پارک بروند و زیر درختان گیلاس به تفریح بپردازند.حوالی سیزدهم فروردین ماه در سراسر ژاپن درختان گیلاس ( sakura) شکوفان می‌شوند و به اندازه‌ای زیبا هستند که دل هر رهگذر را می‌ربایند.

ژاپنی‌ها در روز جشن شکوفه های گیلاس  از خواب بر می‌خیزند  تا به شکوفه‌های زیبای گیلاس خوش‌آمد بگویند. این شور شاعرانه که هر بهار مردم ژاپن را فرا می‌گیرد رخدادی باور نکردنی در عصر صنعتی ماست. بسیاری از آنان زمان درازی جلوی یک درخت شکوفان می‌ایستند و در سکوت خویش و بی‌حرکت بدان خیره می‌نگرند. هیچ‌کس دست دراز نمی‌کند تا شاخه‌ای را بشکند و یا گلی را ببوید.

ژاپنی‌ها به این رسم‌ ها.نا.می‌( Hanami) می‌گویند. ‌این واژه در برگیرنده دو واژه‌ ها.نا به معنی گل و «می.رو» به معنی فعل دیدن است و اصطلاح‌ ها.نا.می ‌یعنی این که دیدن گلهای این زیبای در این روزها و فصل از سال است.

ژاپنی‌ها گل را نه به خاطر عطرشان دوست دارند، ‌بلکه برای شکل بی‌عیب‌شان و رنگ شادابشان و ساختمان استادانه‌شان در گلدان یا بر درخت می‌ستایند و بدان عشق می‌ورزند. بی‌سبب نیست که از گذشته‌های دور ژاپنی‌ها به هنری دست یافتند که بدان آرایش گل در گلدان یا ای.که.با.نا (Ikebana) می‌گویند.

از نکات جالب در این رسم، ‌آشنا کردن کودکان دبستانی و نوجوانان مدرسه‌ای با این رسم است. این بچه‌ها را توسط مدرسه‌شان به صورت گروهی به پارکها می‌برند و از نزدیک با طبیعت و سپاسگزاری از آن آشنا می‌کنند. همچنین آوردن سالمندان به صورت تکی و یا گروهی به طبیعت و ایجاد سر زندگی و شادابی و امید به زندگی در میان این نسل از جامعه است. چنین کارهایی سبب شده است که امروزه ژاپن دارای افراد سالمند فراوانی باشد. همچنین فرستادن کارت تبریک با نماد ساکورا و پوشیدن لباسهایی به رنگ صورتی شکوفه گیلاس در این روزها برای هماهنگ شدن با طبیعت جلوه می‌نماید. شنیدن آهنگ ویژه‌ای به نام «سا.کو.را» نیز در میان جوانان در این برهه از زمان نیز بیش از گذشته دلنشین‌تر است.

آدرس:
تهران، شهرک غرب (قدس)، بلوار دریا، جنب چهارراه مطهری، پلاک 126، واحد 4
تلفن : 021-88561195-7
فکس: 021-88561194
لطفا صبر کنید