اطلاعات سریع


نام رسمی

ژاپن

پرچم

موقعیت جغرافیایی

شرق دور

نقشه

123

پایتخت

توکیو

زبان های اصلی

ژاپنی

ادیان

شینتو، بودایی

حکومت

پادشاهی مشروطه

مساحت

۳۷۷٬۸۷۳کیلومتر مربع

جمعیت

۱۲۷٬۴۳۳٬۴۹۴

واحد پول

ین (¥) (JPY)

ساعت

(GMT+9) چهار ساعت و نیم جلوتر از ایران

جهت رانندگی

چپ

پیش شماره

81+

نوع پریز برق

ولتاژ نوع برق

100V, 50 or 60Hz

رومینگ ایرانسل

ندارد

رومینگ همراه اول

دارد

شهر های توریستی اصلی

توکیو، هاکونه، اوساکا، کیوتو، نارا

تاریخچه


 

مجمع الجزایر ژاپن با اینکه از نظر وسعت کشور کوچکی است، اما از موقعیت استراتژیک و مهمی برخوردار است، مجاورت آن با روسیه، از مهم‌ترین عناصر جغرافیای ـ سیاسی ژاپن به ویژه پس از جنگ دوم جهانیاست. از طرف دیگر این کشور بر سر راه کوتاه‌ترین و مهم‌ترین خطوط مواصلاتی بین آمریکای شمالی و خاور آسیا در اقیانوس آرام قرار گرفته‌است و کشتی‌هایی که از سواحل غربی ایالات متحده به مقصد چین،هنگ کنگ، و کشورهای جنوب شرقی آسیا حرکت می‌کنند، معمولاً در بنادر آن پهلو می‌گیرند. به این جهت، ژاپن حائلی است بین اقیانوس آرام و کشورهای روسیه و چین. گرچه گفته می‌شود که نخستین انسان‌ها بیش از ده هزار سال قبل در شبه جزیره ژاپن سکونت داشته‌اند اما خاستگاه واقعی مردمان امروز ژاپن هنوز ناشناخته‌است. آغاز تاریخ ژاپن، با مردمانی از نژاد آینو و مغول به سده‌های پیش از میلاد مسیح بازمیگردد و از آن زمان تاکنون تنها یک سلسله امپراتوری بر این سرزمین فرمانروایی کرده‌است. به طور کلی می‌توان تاریخ ژاپن را به چهار دوره تقسیم کرد:

دوران کهن

کشت برنج و استفاده از ابزار فلزی حداقل از سیصد سال قبل از میلاد مسیح در ژاپن آغاز شد. سیستم حکومتی متمرکز بر امپراتور، بین قرن‌های چهارم و هفتم با پایتختی که در استان امروزی نارا قرار داشته، بسط و توسعه یافت. آغاز بهار سال ۶۶۰ پیش از میلاد، همزمان بود با مراسم تاج گذاری امپراتور جیمو تنو در یاماتو (استان کنونی نارا). او نخستین امپراتور ژاپن بود، مورخان آن را آغاز امپراتوری ژاپن می‌دانند.

دوران امپراتوری (اشراف سالاری)

فرهنگ بودایی با نفوذ قوی چین در قرن هشتم رشد و شکوفایی یافت. سپس پایتخت به شهر کنونی کیوتو یعنی جایی که قواعد اشراف سالاری در مدتی مدید در آن تداوم داشت انتقال یافتافسانه گنجی (The Tale of Genji)، که گفته می‌شود کهن ترین رمان جهان است در این محدوده زمانی نگاشته شده‌است. سلطان تنجی را باید بنیادگذار این دوره ژاپن دانست. وی امپراتوری بسیار مقتدر بود، شهر کیوتو پایتخت ژاپن، در دوره امپراتوری او به عظمت رسید. همچنین برخی از پادشاهان این دوره بعلت گرایش به آئین بودا و تعصب در این دین دست از زندگی مجلل و اشرافی خود برداشتند.

در این دوره همزمان با قدرت گرفتن کشور چین، فرهنگ و هنر این کشور نفوذ بسیاری در ژاپن پیدا کرد. ژاپن در این دوره بسرعت رو به ترقی نهاد. تمول بسیار موجب فساد و هرج و مرج گردید. بی‌عدالتی، دزدی و راهزنی افزایش یافت. خاندان‌های بزرگ نیز، امپراتوری را آلت دست خود کردند و علناً قدرت از امپراتور خلع گردید. به این ترتیب حکومت امپراتوری جای خود را به «حکومت شوگونی» داد.

دوران شگون‌ها

طبقه جنگجویان (سامورایی‌ها) به تدریج نیرومند شد و حدوداً در پایان سده دوازدهم به قدرت رسید. توکوگاواشوگوناته پایتخت خود را در (ادو (توکیوی کنونی در اوایل قرن هفدهم بنیاد نهاد که منجر به سال‌های طولانی منازعه و درگیری و سرنگونی رژیم‌های متعدد شد. حکومت ادو سیاست انزوای ملی را به منظور محدودیت روابط با کشورهای خارجی اختیار نمود. ورود «ناخدا پری» به ژاپن در سال ۱۸۵۳ به نحوی موثر سیاست درهای بسته را خاتمه داد. سده دوازدهم همزمان بود با آغاز دوره ملوک الطوایفی در ژاپن. همزمان امپراتوری رو به افول نهاد و شگون‌ها با لقب موروثی دیکتاتورهای نظامی ژاپن(که به معنی سردار یا سرداران است) از ۱۱۹۲ تا ۱۸۶۷م (به رغم وجود امپراتور) عملاً بر آن کشور حکومت می‌کردند و تا نیمه اول سده نوزدهم حکومت مستبدانه خود را بر ژاپن ادامه دادند. ورود خارجی‌ها و انقلاب ۱۸۶۸(معروف به انقلاب میجی) مردم ژاپن را از خواب انزوا بدر آورد.

دوران مدرن

با استعفای شوگون از قدرت در سال ۱۸۶۷ (معروف به دوره بازگشت میجی) قدرت مجدداً به امپراتور انتقال یافت.  با از سرگیری اداره امور حکومتی، دولت جدید با سیاست گذاری‌های غربگرایانه، از جمله بنیاد نهادن سیستم کابینه‌ای، تدوین قانون اساسی و اصلاح سیستم حکومت محلی ، سامانه آموزشی نوین را ترویج داد. فرهنگ غربی سیاست بهبود رفاه ملی و قدرت نظامی فعالانه رواج یافت. وی پایتخت را از کیوتو به توکیو که به معنای پایتخت شرقی است انتقال داد. در دوره امپراتوری او (که تا سال ۱۹۱۲ ادامه داشت و دوره میجی خوانده می‌شود)، اصلاحات بسیاری در ساختار اداری، حکومتی و نظامی صورت گرفت. چنان که در آغاز قرن بیستم ژاپن به سرعت صنعتی گردید و در آستانه تبدیل به قدرتی جهانی بود.

در ۱۹۴۱م که دو سال از جنگ جهانی دوم می‌گذشت، دولت‌های آلمان،ایتالیا و ژاپن متحد شدند تا نیروهای خود را علیه متفقین به کار اندازند. ژاپن بدون اعلام قبلی به پرل هاربر در هاوایی حمله کرد و خسارت شدیدی به آمریکا وارد ساخت. این اقدام ژاپن موجب گردید تا ایالات متحده با تمام نیروی خود وارد جنگ گردد. ژاپنی‌ها بعد از پرل هاربر به اندونزی و سنگاپور حمله کردند و پیروزیهای درخشانی بدست آوردند، اما نتایج جنگ در اروپا به ضرر متحدین تمام شد و آلمان هیتلری در ۱۹۴۵م سقوط کرد. پیشرفت پرشتاب نظامی ژاپن در سرتاسر شمال شرق آسیا و اقیانوس آرام متوقف شد و ایالات متحده با توافق شوروی سابق با پرتاب دو بمب اتمی در شهرهای هیروشیما و ناگازاکی، ژاپن را وادار به تسلیم کرد؛ و به این ترتیب برای ژاپن، جنگ دوم جهانی با شکستی فاجعه آمیز و وحشت جنگ اتمی به پایان رسید. دولت ژاپن به دستور امپراتور هیروهیتو در ۱۴ اوت ۱۹۴۵م بدون قید و شرط، تسلیم متفقین شد و تمامی متصرفات خود در اقیانوس آرام از جمله کشور کره را از دست داد.

ژاپن پس از رهایی از جنگ، سیاست مسالمت آمیز در پیش گرفت و در ۱۹۵۶م به عضویت سازمان ملل متحددرآمداقتصاد این کشور بار دیگر تنها چند سال پس از پایان جنگ و در دهه ۱۹۶۰م با رشد متوسط ۱۰٪ در سال به بالاترین نرخ رشد اقتصادی در بین تمامی کشورهای درگیر جنگ رسید؛ و این کشور به یکی از بزرگترین قدرت‌های اقتصادی جهان تبدیل گردید و در عرصه فناوری پیشتاز شد

شهرها


توکیو

اودایبا (Odaiba)

اوساکا (Osaka)

شینجوکو (Shinjuku)

کیوتو(kyoto)

نارا (nara)

هیروشیما (Hiroshima)

هیمجی (Himeji)


توکیو (به ژاپنی: 東京 Tōkyō) با نام رسمی کلان‌شهر توکیو (به ژاپنی: 東京都 Tōkyō-to) پایتخت کشور ژاپن است. این شهردر شرق جزیرهٔ هونشوی ژاپن واقع شده‌است و یکی از استان‌های ۴۷ گانهٔ ژاپن به شمار می‌آید. این شهر در ابتدا یک دهکدهٔ ماهیگیری کوچک به نام ادو بود. در دوره‌های بعد ادو رفته‌رفته به شهری بزرگ تبدیل گشت، به گونه‌ای که در قرن ۱۸ میلادی به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان تبدیل شد. افق توکیو بسیار زیبا و بی‌نظیر است که آن را از دیگر شهرهای بزرگ دنیا مجزا می‌کند. 15 برج این شهر بالای 200 متر ارتفاع دارد. تبه دلیل تراکم و گستردگی دارای جاذبه‌های بی‌مانندی است. در هر گوشه شهر به نظر می‌رسد افق ویژه‌ای دیده می‌شود. این شهر با روشنایی نئون و معماری معاصر بسیار جذاب به نظر می‌رسد و مانند نیویورک معمولا در فیلم‌ها به خاطر زیبایی و چشمنواز بودن آن به تصویر کشیده می‌شود. یک واقعیت جالب اینکه توکیو بزرگترین ناوگان هلی‌کوپتر دنیا را برای فائق آمدن بر شرایط غیرعادی ترافیک دارد. می‌دانید که ژاپن کشوری جزیره‌ای است و مرکب از 4 جزیره اصلی بنام های هکیدو، هنشو، شیکـوکــو، کیـوشــو و 6848 جزیره کوچک ( مجموعاً 6852جزیره ) می‌باشد. توکیو در جزیره هونشو قرار دارد. مسافرانی که می خواهند با مردم معاشرت داشته باشند عاشق این شهرخواهند شد. محدوده شهری پایتخت ژاپن پرجمعیت‌ترین در جهان است. از دیدن شکوفه‌های گیلاس بهاری در باغ‌های سنتی تا بازار ماهی در تسوکیجی شهری بسیار دیدنی است. از زیارتگاه‌ها تا کافه‌های کارائوکه. فقط قدم زدن در خیابان‌های این شهر بیش‌فعال می‌تواند یک تجربه انرژی‌ دهنده باشد. هنگامی که آهنگ حرکت در توکیو بیش از حد آشفته می‌شود، به بازدید کنندگان پیمایش باغ ملی زیبای شینجوکو گیوئن توصیه می‌شود.

اطلاعات کلی و آب و هوا

دیدنی ها

کوه فوجی(mount fuji)

دیزنی لند توکیو(Tokyo disneyland)

باغ وحش اوئنو(ueno )

موزه ی ملی توکیو( Tokyo National Museum)

پارک یویوگی (yoyogi)

خیابان تاکشیتا (takeshita street)

کاخ آکاساکا (akasaka palace)

کوه کوموتوری (kumotori mount)

معبد یوشیما (yushima)

مرکز ملی هنر توکیو (national art center)

اطلاعات کلی و آب و هوا

جاذبه ها
    برای شهر موردنظر جاذبه‌ی گردشگری یافت نشد.

اطلاعات کلی و آب و هوا

جاذبه ها
    برای شهر موردنظر جاذبه‌ی گردشگری یافت نشد.

اطلاعات کلی و آب و هوا

جاذبه ها
    برای شهر موردنظر جاذبه‌ی گردشگری یافت نشد.

اطلاعات کلی و آب و هوا

جاذبه ها

اطلاعات کلی و آب و هوا

اطلاعات کلی و آب و هوا

جاذبه ها
    برای شهر موردنظر جاذبه‌ی گردشگری یافت نشد.

زمان مناسب سفر


هر فصلی از سال سفر به ژاپن رفتن به تور ژاپن و گشت و گذار در آن لذت بخش است. از نظر آب و هوا فصل های بهار و پاییز مطلوب تر است و این فصل ها بهترین زمان برای سفر هستند. در فصل بهار شکوفه های گیلاس و در فصل پاییز برگ های رنگین و طلایی مناظر بسیار زیبایی را بوجود می آورند. اغلب روز های ماه ژوئن بارانی است و ماه آگوست گرم ترین و مرطوب ترین روزهای سال را دارد.

رخدادها و جشنواره ها


عطیلات رسمی

یکشنبه 1 ژانویه روز سال نو
دوشنبه 9 ژانویه جشن 20 سالگی
شنبه 11 فوریه روز بنیاد ملی
دوشنبه 20 مارچ روز  اعتدال بهاری
شنبه 29 آپریل روز شُوا (Showa)
چهارشنبه 3 می روز یادبود قانون اساسی
پنج شنبه 4 می روز سبز
جمعه 5 می روز کودکان
دوشنبه 17 جولای روز دریانوردی
جمعه 11 آگوست روز کوهستان
دوشنبه 18 سپتامبر روز قدردانی از سالمندان
جمعه 22 سپتامبر روز اعتدال پاییزی
دوشنبه 9 اکتبر روز ورزش و سلامتی
جمعه 3 نوامبر روز فرهنگ
پنج شنبه 23 نوامبر روز شکرگزاری کار
شنبه 23 دسامبر روز تولد امپراتوران

ماتسوری ها

ماتسوری لغتی است ژاپنی که به جشنواره ها یا تعطیلات مختلف اختصاص داده می شود. به طور کلی هیچ ماستوری خاصی که متعلق به همه ژاپن باشد، وجود ندارد. بلکه ماتسوری ها از منطقه به منطقه متفاوت هستند.

لیست ماتسوری های معروف

ماتسوری مکان و زمان برگزاری شهر
آتسوتا (Atsuta) در معبد آتسوتا و در ماه ژوئن برگزار می شود ناگویا (Nagoya)
آوی (Aoi) در معابد شیموگامو و کامیگامو و در ماه می برگزار می شود کیوتو (Kyoto)
گیون (Gion) در ماه ژوئیه برگزار می شود کیوتو
هاداکا (Hadaka) در ماه فوریه برگزار می شود اوکایاما (Okayamo)
هاکاتا جیون یاماکاسا

(Kakata Gion Yamakasa)

در معبد کوشیدا و در ماه ژوئیه برگزار می شود فوکوئوکا (Fukuoka)
هونن (Honen) در معبد تاگاتا و در ماه مارچ برگزار می شود کوماکی
جیدای (Jidai) در 33 اکتبر برگزار می شود کیوتو
کانامارا (Kanamara) در معبد کانایاما و در ماه آپریل برگزار می شود کاوازاکی (Kawasaki)
کاندا (Kanda) در معبد کاندا جیوجین و در ماه می برگزار می شود توکیو
کانتو (Kanto) 7-3 آگوست برگزار می شود آکیتا (Akita)
کیشی وادا دانجیری

(Kishiwada Danjiri)

در ماه سپتامبر برگزار می شود کیشی وادا (Kishiwada)
میکی، فستیوال برداشت پاییز

(Miki Autumn Harvest Festival)

در معبد اومیا هاشیمان و در ماه اکتبر برگزار می شود کیشی وادا
نادا نو کِنکا (Nada no Kenka) در معبد ماتسوبارا هاشیمان و در 15-14 اکتبر برگزار می شود هیمجی (Himeji)
ناگویا (Nagoya) در پارک هیسایا اوداری در ساکائی، ناگویا برگزار می شود ناگویا
سانجا (Sanja) در معبد آساکوسا و در ماه می برگزار می شود توکیو
سانو (Sanno) در معبد هیه و در ماه ژوئن برگزار می شود توکیو
تنجین (Tenjin) در معبد تِنمان گو اوساکا و در ماه ژوئیه برگزار می شود اوساکا
واکاکیسا (Wakakusa Yamayaki) در نارا و در چهارمین شنبه ماه ژانویه برگزار می شود نارا
یوتاکا (Yotaka) در تونامی، تویاما و در ماه ژوئن برگزار می شود تویاما